Aarhus Skiklub bakker op om Odense Skiklubs virtuelle afholdelse af uofficielt DM Langrend i løbet af uge 6

Som alle andre skiglade mennesker i Danmark har vi, i Aarhus Skiklub, nydt godt af vejret de seneste par uger.Vi har løbet på vores egen opmærkede løjpe hos Aarhus Golfklub og vores medlemmer har desuden nydt godt af forholdene i Mols Bjerge, på golfbanerne ved Ry/Himmelbjerget, på Vejle Golfbane, i Svanninge Bakker og andre steder med god sne. Også på løjperne i Elmelund ved Odense

Vi sender stor tak til ALLE klubber og ildsjæle, som har mærket løjper rundt omkring i Danmark til glæde for skientusiaster.Og særlig stor tak til Odense Skiklub, der på rekordtid fik stablet et uofficielt virtuelt DM i langrend på benene. Et fantastisk initiativ, hvor alle som havde lyst i løbet af uge 6 kunne løbe på en opmærket løjpe og selv registrere deres tid.Alle steder, hvor vi har løbet, er det sket med respekt for de gældende corona-restriktioner, påbud og anbefalinger. Og særligt på ski giver afstandskravet jo i sig selv god mening, når vi kommer farende med vores lange ski og stave!Det gode vejr i weekenden lokkede selvfølgelig mange ud i naturen, blandt andet på ski: Endelig lidt lys, frisk luft og høj blå himmel

Alle steder var der mange mennesker og alle steder blev der løbet med behørig afstand. Det er derfor med stor forundring at vi hører i nyhederne, at muligheden for at løbe sit eget virtuelle DM blev stoppet efter en politianmeldelse fra en enkelt person i Odense. Og endnu større blev vores forundring, da vi erfarede, at arrangørerne af det virtuelle løb muligvis bliver sigtet for overtrædelse af corona-reglerne.Myndighederne rammer helt skævt… Vi opfordrer til, at alle beskyldninger og anklager trækkes tilbage og at der gives en undskyldning til Odense Skiklub og til alle skientusiaster i Danmark. Odense Skiklub forsøgte netop at lave en aktivitet, der både gavnede folkesundheden, lagde op til lidt sjov konkurrence og samtidig respekterede de gældende corona-restriktioner.

Stor ros til Odense Skiklub!

Skriv et svar