Teknik Kursus – bliv dygtigere og stærkere på ski

Orientering til Aarhus skiklubs alpin-medlemmer:

TEKNIK KURSUS – bliv dygtigere og stærkere på ski

Igen i år tilbyder SkiArena et Teknik kursus op til klubbens klubtur i uge 10. 

Det skal gøre opmærksom på, at dette kursus ikke har noget med klubbens almindelige mandags træninger at gøre. Det er et selvstændigt tilbud fra SkiArena.

Kursusets instruktører er henholdsvis Aarhus Skiklubs chefinstruktør Daniel Vistisen, og 2 af klubbens ande instruktører: Thomas Reiter og Jakob Vinter – begge uddannere ved Den Danske Skiskole og alle 3 skal med som instruktører på klubbens tur i uge 10. De har derfor mulighed for at træne jer op til den undervisning, som vi vil få på klubturen til Passo Tonale.

Der er på nuværende tidspunkt tilmeldt 21 personer fordelt over 3 hold, hvoraf de 14 er fra skiklubben, og skal med på turen i uge 10. Der er p.t. 3 pladser ledige (kommer der 6 personer mere, oprettes der endnu ét hold).

Her er teksten fra hjemmesiden:

Kurset giver dig mulighed for at få spændt skistøvlerne på allerede inden du tager afsted på din skitur.

På den måde bliver både alle dine muskler og dine ledbånd klar til de dejlige dage på ski, og du får ikke ømme, trælse muskler. Samtidig bliver din teknik opdateret godt og grundigt. I det hele taget alt dét, der skal til, for at få flere glade timer på ski.

Kursus indhold

Kurset er bygget op over 5 uger (10 timer), med mulighed for tilkøb af en ekstra uge. Hver lektion strækker sig over to timer, hvor du vil få rig mulighed for både at få sved på panden, og få forbedret dit eget skiløb under kyndig vejledning. så du er klar til skituren.

SkiArena stiller en dygtig instruktør til rådighed. Der vil være undervisning på det ene bånd, efterfulgt af selvtræning på det andet bånd, på skift i et kvarter af gangen.

Der vil max være 8 personer på hvert kursus, så der bliver fokus på rigtig meget ski-tid, og fokus på den enkeltes udvikling.

Pris for kurset er kr. 1.175 som betales første gang.

Man kan vælge at gå enten tirsdage eller onsdage. Husk at skrive det i tilmeldingen. For Aarhus skiklubs medlemmer, vil der være mulighed for at rykke den første gang til opstart i uge 5, så træningsgangene er ugerne: 5-6-7-8-9 (med undtagelse man er hurtig, og når at melde sig til denne uge) 🙂

Vi henviser til den fulde tekst til kursus på deres hjemmeside, på dette link: http://www.skiarena.dk/arrangementer/kurser.

Der vil være et lignende kursus med opstart i uge 14, til dem der skal afsted med Den Danske Skiskole på Hintertux i uge 20 (ovenikøbet med mulighed for at tage teoriprøven hjemmefra i Århus).

Vi glæder os til at stå på ski med dig 🙂

Dette indlæg blev udgivet i AaS, Alpin, Andre aktiviteter og tagget , , af Faber. Bogmærk permalinket.

Om Faber

42 år gammel. Er medlem af bestyrelsen som næst-formand og Alpin-formand. Medlem af Alpinudvalget : Turleder-formand, instruktør-ansvarlig, PR-udvalget og Tekniktræningsudvalget. Træner og instruktør for klubbens konkurrencehold : Raceteamet - både junior- og seniorholdet. Bor på Christiansbjerg, Århus N. Har 2 børn som er medlemmer af klubbens Raceteam. 11 og 12 år.

Skriv et svar