Rulleskiaktiviteter i Hasle bakker

Århus Skiklub afholder i samarbejde med  Idrætssamvirket i Århus i september og oktober måned en række rulleskiaktiviteter på stierne i området ved Hasle Bakker.

Der er tale om et tilbud til borgere i Århusområdet generelt om at kunne komme ud og prøve et par rulleski og blive hjulpet igang med nogle simple øvelser og instruktion i de basale teknikker, hvorefter der vil være mulighed for en rulleskitur lidt rundt i området.   Rulleskiudstyr udlånes på stedet, idet vi har indgået aftale med Nordic Sport v/Peter Nabe om at stille rulleski med tilhørende udstyr til rådighed for aktiviteterne – foruden klubbens egne  5 – 6 par rulleski.  

Aktiviteterne vil blive annonceret nærmere i Lokalavisen, på Hasle Bakkers Hjemmeside og Borgerportalen Århus Vest. Datoer for aktiviteterne se Aktivitetskalender.  

Vi opfordrer til, at så mange som muligt af skiklubbens aktive vil møde op og deltage på disse aktivitetsdage, og måske give en hånd med til nogle af aktiviteterne eller bare rulle med og skabe lidt ekstra aktivitet/stemning. Kontakt gerne undertegnede herom på forhånd, så vi kan få et indtryk af, hvor mange vi kan forvente fra klubben.

Skriv et svar