Endnu engang medaljer til Aarhus Skiklub

Århus Skiklub markerede sig fint ved de åbne Sjællandskredsmesterskaber i slalom og storslalom som blev afviklet på Hafjell den 17. og 18. december. I konkurrence med hovedparten af den danske elite blev det til flere flotte placeringer. Århus Skiklub deltog med Christian Buus Lindgaard Laursen, Anton Nors Madsen og Svend Nors Mathiassen i drenge 10, Sofie Nors Madsen i piger 14, Carl Nors Mathiassen i drenge 14, Martin Lindgaard Laursen i herre 31+ og Ole Mathiassen i herre 46+. På den krævende og isede piste blev det til hele 9 medaljer til Århus Skiklub trods klubbens beskedne deltagerantal, nemlig 1 guld, 4 sølv og 4 bronze. På billedet ses Anton Nors Madsen i fokuseret og fin stil i storslalom.Resultaterne kan ses på flg. link: http://www.lillehammer-skiklub.no/Alpint/Resultater/2013-2014

Ole Mathiassen 19. januar.

Skriv et svar